










![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Genuine 7 Year Warranty Campaign Free Shipping Seiko Astron 145th Anniversary Nexter Core Shop Exclusive Distribution Limited Titanium Limited Quantity Chronograph Made in Japan GPS Satellite Radio Solar Men's Watch SBXC186 SEIKO ASTRON NEXTER Solar Radio Analog Black Gold Black ◆It features a coloring that gives a solemn impression, with a black color as the base and gold color accents on the core. A special specification that incorporates ASTRON's first elements, such as the entire surface of the sapphire glass display with gold vapor deposition and a bracelet that combines black and gold colors. The dial design uses an asphalt-like dial pattern, and has a high-quality dial design that stands out in contrast to the glittering gold-colored abbreviations. The ``1'', ``4'', and ``5'' in the UTC notation are highlighted in gold, a special design unique to this limited edition model that subtly celebrates the 145th anniversary. Release date: Released in February 2026
| Product number | SBXC186 |
| Drive method | GPS satellite radio solar (5X83) |
| Material: case | Titanium (Super Black Diamond Shield) |
| Material: belt | Titanium (Super Black Diamond Shield) (C-ring type) |
| windshield | Dual curve sapphire glass (super clear coating) |
| Dial color | black |
| belt color | black/gold |
| Size (length x width x thickness) | Approximately 50 x 44.1 x 14.43mm |
| Belt width (maximum) | Approximately 14mm |
| weight | Approximately 110g |
| Specifications | Reinforced waterproof for daily life (10 atm) When not receiving: Average monthly difference ±15 seconds Operating period: Approximately 6 months when fully charged, approximately 2 years when power save Anti-magnetic Overcharge prevention function Power save function Chronograph (1/20 second measurement 12 hour meter) Perpetual calendar function (until February 28, 2100) World time function (38 time zones) Dual time display function Date/day of the week display function Power reserve display function Time transfer function Time zone correction function, super smart sensor (automatic time correction function), forced time correction function by GPS satellite radio wave reception Captured satellite number display function Reception result display function DST (daylight saving time) function Reception off function (airplane mode) Automatic needle position correction function With serial number on the back cover screw back Nickel allergy resistance Nakadome with smart adjuster mechanism Back cover "LIMITED EDITION" notation Limited to 1450 pieces worldwide Made in Japan |
| accessories | Warranty card/dedicated box *As part of our efforts to address environmental issues, the instruction manual has been digitized. Please check the included warranty for details. |
| Guarantee | Manufacturer's three year warranty |
| ▼Would you like to join us? | |
| →Size adjustment | →Gift wrapping |
| →Name engraving/engraving | →New battery replacement before shipping |
| ・Please order together with the product. ・Some services may not be available. Please refer to each service page for details. | |









